Skip to main content
  • Aktualno

    Kaj se dogaja doma in v tujini na področju jedrske tehnologije, jedrske energije in kako blizu smo brezogljični jedrski prihodnosti?


13. December 2024

Problem protijedrske psevdoznanosti v medijih

Preklican referendum o JEK2 in spremljajoča javna razprava sta razkrili številne težave slovenske politične in medijske krajine. Novinarjem in javnosti v pomoč smo pripravili gradivo, ki demantira in pojasnjuje navedbe nasprotnikov jedrske energije. 


2. December 2024

Poziv novi Evropski komisiji in parlamentu: EU naj spoštuje pogodbo Euratom

Podporniki jedrske energije smo na novo Evropsko komisijo in parlament naslovili odprto pismo,  s katerim poslance in komisarje pozivamo k upoštevanju jedrske energije v prihodnjih načrtih za Evropo. Podpisniki pisma politike pozivamo k obnovi zavez, ki izhajajo iz pogodbe Euratom. Ta poziv temelji na načelih miru, neodvisnosti in trajnostnega razvoja ter na podpori večine evropskega prebivalstva za uporabo čiste in zanesljive energije.


10. Oktober 2024

Protijedrski aktivisti nasprotujejo neposredni demokraciji in širijo dezinformacije

Podporniki jedrske energije smo zaskrbljeni nad dezinformacijami, ki jih vztrajno širijo protijedrski aktivisti, v zadnjem času pa spremljamo še poskuse rušenja demokratičnih procesov, ki so jih zahtevali prav oni sami. Ideološko nasprotovanje čistemu in zanesljivemu viru je nestrokovno in škodljivo za družbo. Jedrska energija je koristna in Slovenija jo potrebuje. Kot družba imamo dolžnost, da ustavimo širjenje dezinformacij o jedrski energiji. 


2. Oktober 2024

Poskrbimo za stabilno energetsko oskrbo za nas in za prihodnje generacije

V društvu podpornikov jedrske energije JedrskaSI in v Zelenem omrežju študentov verjamemo, da je glede na trenutno znane podatke nova jedrska elektrarna optimalna rešitev za slovensko energetsko neodvisnost, za zmanjšanje ogljičnega odtisa energetskega sektorja, za konkurenčnost gospodarstva in za minimiziranje stroškov uporabnikov. Zeleni prehod bo z jedrsko energijo lažji, hitrejši in cenejši.


21. September 2024

Brez JEK2 bo energetska revščina prizadela tudi gospodarstvo

Če se želimo izogniti novi energetski krizi, moramo zagotoviti lasten stabilen vir električne energije in zmanjšati odvisnost od uvoza, opozarjajo v gospodarstvu. Podjetniki so pripravljeni vložiti svoj denar za energetsko neodvisnost države. 


16. September 2024

Za kaj naj si prizadeva Evropska komisija?

Kaj bi si morali prizadevati v Evropski komisiji, če želimo doseči tako razogljičenje kot napredek? Z Emilom Jacobsom, ki sodeluje pri nizozemski projedrski skupnosti Collectifission, smo pripravili 7 točk in vsebinskih poudarkov, ki jih želimo videti v tokratnem mandatu Evropske komisije.


13. September 2024

MOS 2024, Celje: Vabilo na pogovor "Kako premagati energetsko krizo?"

V petek, 20. septembra vas ob 11. uri vabimo na Mednarodni obrtni sejem v dvorano Celjanka. S strokovnjaki s področja energetike in ekonomije ter s predstavniki podjetij se bomo pogovarjali o ključnih vprašanjih energetske krize in njenih vplivih na podjetja. 


9. September 2024

Tuji aktivisti širijo laži in poskušajo utišati stroko

Jasna sporočila današnje konference več kot 200 slovenskih in tujih strokovnjakov za jedrsko energijo in varnost je poskušala preglasiti peščica pretežno tujih aktivistov z znanstveno spornimi in zavajajočimi navedbami.


23. Avgust 2024

Kakšen bi bil energetski prehod, če bi Nemčija vlagala v jedrsko energijo?

V znanstveni reviji o trajnostni energiji je izšel raziskovalni članek Jana Emblemsvåga, profesorja na Norveški univerzi znanosti in tehnologije, v katerem je poskušal najti odgovor na vprašanje, kako bi izgledal nemški energetski prehod (Energiewende), če Nemci ne bi opustili jedrske energije, temveč bi v njo dodatno vlagali?


22. Julij 2024

5 največjih težav Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta

Slovenija že več let pripravlja svoj Nacionalni energetski in podnebni načrt - NEPN. Obseg dokumenta je z vsako različico daljši, hkrati pa še vedno ne odgovarja na ključna vprašanja, kot so: Kako se bo nadomestilo fosilne energijske vire? Kako bo prestrukturiranje oskrbe z energijo ustrezno nadomestilo današnjo oskrbo in hkrati intenzivno zmanjšalo vplive na okolje z vidika izpustov toplogrednih plinov, rabe prostora in naravnih virov ter ohranjanja biodiverzitete? Državljani moramo te odgovore zahtevati.