Ali imamo problem z izobraževanjem o jedrski energiji?
Kako se učenci in srednješolci srečajo z energetiko? Kako z jedrsko energijo? Ali dobijo ustrezno osnovo? Kakšna je vloga učiteljev in kakšno je zanimanje za kariero v jedrski industriji? Povprašali smo dva strokovnjaka z izkušnjami v izobraževanju.
Zaznavamo, da so težave na področju izobraževanja o jedrski energiji in energetiki še razsežnejše. Ker država nima jasno začrtane strategije za energetsko oskrbo, je tudi perspektivnost študija manjša, kar privede do manjšega zanimanja za študij jedrskega inženirstva. In to kljub kadrovskim potrebam v gospodarstvu in šolstvu.
Pred mikrofon smo povabili dva strokovnjaka, ki že več let izobražujeta tako otroke kot tudi odrasle o jedrski energiji, energetiki in temah, povezanih s tema področjema. Svoja razmišljanja sta delila v 11. epizodi podkasta, zato vabljeni, da prisluhnete dr. Leonu Cizlju, vodji Odseka za reaktorsko tehniko na Inštitutu Jožef Stefan in profesorju na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, ter Garsii Kosincu, sicer profesorju fizike in tehnike, ki dela kot strokovni sodelavec v interaktivnem centruSvet energije.
Če tudi vi iščete informacije in gradiva za izobraževanje o jedrski energiji, vam priporočamo: