Skip to main content

Problem protijedrske psevdoznanosti v medijih

Preklican referendum o JEK2 in spremljajoča javna razprava sta razkrili številne težave slovenske politične in medijske krajine. Novinarjem in javnosti v pomoč smo pripravili gradivo, ki demantira in pojasnjuje navedbe nasprotnikov jedrske energije. 

13 December 2024

Nevarnost lažnega uravnoteženja

Uravnoteženo poročanje je pomembna novinarska norma, zlasti pri kontroverznih in kompleksnih temah. Obstaja pa nevarnost lažnega uravnoteženja. Gre za to, da medijska objava ustvari napačen vtis o enakovrednosti znanstvenih mnenj, čeprav so nekatera podprta z obsežnimi dokazi, druga pa z malo ali celo nič. Ta pojav je zelo pogost pri obravnavi jedrske energije v slovenskih medijih.  

V iskanju uravnoteženosti v medijskih prispevkih mnogi novinarji postavljajo jedrske strokovnjake ob bok nasprotnikom jedrske energije, ki nimajo primerljivih strokovnih ozadij. 

Strokovnjaki se v izjavah naslanjajo na podatke in znanost, ki so jo proučevali skozi leta šolanja, raziskovanja in dela na področju reaktorske tehnike, nasprotniki jedrske energije pa celoten narativ gradijo na strašenju in čustvih. 

Strašenje in lažno uravnoteženje v oddaji 24UR Fokus 

Zadnji vidnejši primer neustrezne obravnave jedrske energije sta prispevka v oddaji 24UR Fokus, objavljena 7. in 8. decembra, ki ju je pripravila Alenka Arko. Avtorica se je naslonila na knjigo Dušana Pluta z naslovom »Jedrska energija - Ne hvala!« Že ime knjige je neposredna referenca na protijedrsko propagando s koreninami v Nemčiji (slogan »Atomkraft? Nein, Danke!«).

Tako kot knjiga Dušana Pluta sta tudi prispevka 24UR Fokus Alenke Arko prepredena s strašenjem o jedrski energiji, ki je bila prikazana kot velika varnostna grožnja in kot vir številnih nerešljivih težav. 

»Protijedrske laži? Ne, hvala!«

Večina zaključkov, ki tvorijo knjigo Dušana Pluta, temelji na zavajajočih interpretacijah podatkov, velik del knjige pa temelji na izmišljotinah in na osebnem, negativnem čustvenem odnosu avtorja do jedrske energije. Laži in zavajajočih trditev je v Plutovi knjigi preveč, da bi jih lahko obravnavali v eni sami izjavi za javnost. 

Novinarjem in vsem, ki jih zanima jedrska energija, predajamo strokovno preverjeno gradivo z naslovom »Protijedrske laži? Ne, hvala!« v želji, da bi dobili boljši vpogled v zavajanja nasprotnikov jedrske energije in da bi jim olajšali pripravo novinarskih prispevkov. Za dodatna pojasnila pa novinarjem priporočamo, da se obrnejo na jedrske strokovnjake. Združujejo se v Društvu jedrskih strokovnjakov Slovenije in društvu Kelvin

Pojasnjevanje tehnične narave delovanja jedrskih elektrarn in njihove gradnje bi moralo biti dodeljeno zlasti jedrskih strokovnjakom in za to usposobljenim inženirjem, vprašanja ekonomike pa naj obravnavajo ekonomisti. 

Javni diskurz o znanstvenih temah ne bi smel temeljiti na ustrahovanju. Temeljiti mora na pojasnjevanju in izpostavljanju preverjenih dejstev. Naša energetska prihodnost je preveč pomembna, da bi jo prepustili lažnim strokovnjakom.