5 najbolj branih člankov na JedrskaSI v 2024
Kaj vas je v letu 2024 na našem spletnem mestu najbolj zanimalo? Izpostavljamo 5 najbolj branih vsebin leta 2024, ki so vse še vedno aktualne. Če ste jih med letom zgrešili, vam jih seveda priporočamo.
1.
Najbolj bran članek je sicer že star, a očitno še vedno zanimiv. V njem pojasnjujemo pomembna dejstva o radioaktivnem jodu in jodovih tabletah. V njem tudi opozarjamo, da preventivno uživanje tablet nima učinka in je neprimeren ukrep, ki lahko celo škoduje zdravju. V primeru jedrske nesreče v tujini pa je časa za razdelitev tablet pri nas dovolj.
Razlog za veliko branost tega članka vidimo v pogostejših omembah jedrske vojne in jedrskega napada. Če smo s člankom uspeli koga pomiriti in ustaviti škodljivo paniko, je bil naš cilj dosežen.
▶️Vse, kar je treba vedeti o radioaktivnem jodu in jodovih tabletah
2.
Četudi so mali modularni reaktorji ali SMR komercialno še nedosegljivi in predstavljajo priložnost za razvoj in raziskovanje, pa v javnosti močno odmevajo. V članku pojasnjujemo osnove, njihove potenciale in izzive. Morda bo nekoč njihova tehnologija uporabna za komercialne namene, a za zdaj na to možnost še ne moremo računati.
Klasične velike jedrske elektrarne so zelo učinkovite pri zniževanju izpustov v energetiki. Njihovega pomena in potrebe po čim hitrejši in čim bolj množični gradnji se ne sme minimizirati na račun modularnih reaktorjev.
▶️Mali modularni reaktorji: kaj sploh so, kakšna sta njihov namen in potencial
Vloga jedrske energije in malih modularnih reaktorjev pri zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov
Leta 2018 je Medvladni forum za podnebne spremembe (IPCC) predlagal 90 scenarijev, s katerimi bi omejili globalno segrevanje na 1,5 °C. V vseh teh scenarijih se bo za dosego tega cilja morala v povprečju inštalirana moč jedrskih elektrarn do leta 2050 več kot potrojiti in znašati 1.160 GW. Cilj tako velikega povečanja inštalirane moči jedrskih elektrarn do leta 2050 lahko dosežemo le s sinergijo 3 različnih ukrepov:
- s podaljševanjem obratovanja obstoječih jedrskih elektrarn (podaljšanje življenjske dobe do 80 let),
- z izgradnjo novih velikih jedrskih elektrarn,
- z razvojem SMR elektrarn.
Če želimo doseči ambiciozne podnebne cilje, je treba hkrati izvajati vse 3 omenjene ukrepe. SMR elektrarne niso nadomestilo velikih jedrskih elektrarn, ampak pomenijo dodatno razvojno možnost oz. potencial za hitrejše doseganje podnebnih ciljev.
3.
Dr. Dušan Plut je geograf, ki je svojo kariero posvetil nasprotovanju jedrski energiji. V letu 2024 je izdal knjigo z naslovom "Jedrska energija - ne hvala!". Ta temelji na pristranski analizi, ki ignorira večino znanih tehničnih lastnosti jedrskih elektrarn. Njegovi zaključki so primer demoniziranja jedrske energije skozi psevdoznanost. Novinarjem in javnosti v pomoč smo zato pripravili gradivo, ki demantira in pojasni 64 zavajajočih navedb v tej knjigi.
Strokovno pomoč in pregled vsebine sta nam ponudila dr. Igor Jenčič, vodja Izobraževalnega centra za jedrsko tehnologijo na Inštitutu Jožef Stefan, in dr. Tomaž Žagar, predsednik Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije.
64 zavajajočih navedb Dušana Pluta kaže, da njegova knjiga ne more biti verodostojen vir o jedrski energiji.
Kjerkoli bomo opazili navajanje te knjige, bomo pristojne na to opozorili. Spodbujemo vse podpornike, da nam pri tem pomagate in opozarjate tudi vi.
▶️Protijedrske laži? Ne, hvala!
4.
Družba GEN energija je maja 2024 predstavila prvo resnejšo oceno ekonomike projekta JEK2 in posodobljeno časovnico. Razkrili so več možnih scenarijev, ki bodo v prihodnjih letih pripeljali do dokončne investicijske odločitve. Do konca leta 2024 pa je žal postalo jasno, da država nima resnega namena slediti tej zastavljeni časovnici.
Posvetovalni referendum je bil odpovedan, nastajanje zakona o JEK2 je bilo ustavljeno, še vedno pa tudi ni objavljena pobuda za sprejetje državnega prostorskega načrta.
Investitor GEN eneregija je predlog pobude 15. oktobra 2024 poslal v pregled na Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo. Do konca leta predlog pobude še ni objavljen v prostorskem informacijskem sistemu Ministrstva za naravne vire in prostor in temu ministrstvu še ni bil posredovan v obravnavo in predviden sprejem. Pri tem je treba omeniti, da sta investitor in ministrstvo predlog pobude usklajevala več kot pol leta. Iz vsega navedenega lahko sklepamo, da je projekt JEK2 obstal sredi 1. faze, država pa se ga sploh še ni resno lotila.
▶️Prva resna ocena ekonomike projekta JEK2
Kje dobite ažurne informacije o projektu JEK2?
Na uradnem spletnem mestu JEK2 je nastala bogata zbirka podatkov o projektu. Pojasnjena je tudi ekonomika projekta.
5.
Dr. Andrej Trkov je skrajšano različico tega zanimivega članka najprej objavil v Delu, a ker tam članek ni dostopen vsem, smo mu ponudili možnost objave še na našem portalu. V daljši različici avtor pokaže, da bi nas enaka količina električne energije, kot jo proizvede jedrska elektrarna, stala vsaj trikrat več, če bi jo želeli proizvesti s sončnimi paneli. Del stroškov pa zaradi nerazvitih tehnologij ostaja še nejasen.
"Trditev, da so jedrske elektrarne drage, je zavajajoča. Seveda je cena ene jedrske elektrarne visoka, ampak vprašati se je treba: kako draga je v primerjavi z drugimi viri za enako količino proizvedene energije v celotni življenski dobi." Prav to nam v svojem članku slikovito pokaže dr. Trkov.
▶️Kako poceni je elektrika iz obnovljivih virov in kako draga je jedrska energija?
Naše leto 2024 je s to objavo zaključeno. Hvala za vašo pozornost in zanimanje. Vabljeni k spremeljanju naših vsebin tudi v naslednjem letu.
Če vas zanima kakršnokoli sodelovanje ali sponzoriranje projekta JedrskaSI, vas vabimo, da nam pišete e-naslov
Obilo čiste energije in napredka v letu 2025! ⚛💛