Jedrska energija po svetu
Jedrske elektrarne delujejo v 32 državah. Večina jih je v Evropi, Severni Ameriki, Vzhodni Aziji in Južni Aziji. ZDA so največji proizvajalec jedrske energije, medtem ko ima Francija največji delež električne energije, proizvedene z jedrsko energijo, in sicer približno 70 %. Kitajska ima najhitreje rastoči jedrski energetski program s 15 novimi reaktorji v gradnji.
Ukinjanje in gradnja novih blokov
Nekatere države so v preteklosti upravljale jedrske reaktorje, vendar nimajo delujočih jedrskih elektrarn. Med njimi je naša soseda Italija, ki je zaprla vse svoje jedrske bloke do leta 1990. Ukinitev je bila posledica referendumov leta 1987.
Kazahstan in Armenija nameravata v prihodnosti ponovno uvesti jedrsko energijo. Belorusija je začela z delovanjem enega bloka svoje prve jedrske elektrarne junija 2021 in pričakuje, da bo drugi blok začela obratovati do konca leta leta 2022.
Tri države, ki trenutno upravljajo z jedrskimi elektrarnami, načrtujejo postopno opuščanje jedrske energije. To so Nemčija, Španija in Švica, na Tajvanu tudi razmišljajoo postopnem opuščanju jedrskega civilnega programa.
Nikoli zagnani projekti in napovedi
Zaradi finančnih, političnih in tehničnih razlogov Kuba, Libija in Poljska nikoli niso dokončale izgradnje svojih prvih jedrskih elektrarn, Avstralija, Azerbajdžan, Gruzija, Gana, Irska, Kuvajt, Oman, Peru in Singapur pa nikoli niso zgradile svojih načrtovanih prvih jedrskih elektrarn. Nekatere od teh držav še vedno načrtujejo uvedbo jedrske energije.
Od leta 2020 je Poljska v napredni fazi načrtovanja za 1,5 GW in kaže, da bo imela do 9 GW iz jedrskih elektran pridelane energije do leta 2040. V Hongkongu ni jedrske elektrarne, a ima hongkonško podjetje, Hong Kong Nuclear Investment Company (HKNIC), 25-odstotni delež v jedrski elektrarni Daya Bay v Guangdongu. Približno 80 % proizvedene električne energije iz elektrarne dobavlja v Hongkong njihovo električno podjetje China Light and Power Co., Ltd. (CLP), da bi zadostilo povpraševanju po električni energiji v Hongkongu.
Leta 2021 je Irak izjavil, da namerava do leta 2030 zgraditi osem jedrskih reaktorjev za oskrbo do 25 % električne energije v omrežju.
Vir: Reuters
Razporeditev jedrskih reaktorjev po Evropi.
Vir: IAEA