Energetska strategija: Združeno kraljestvo načrtuje osem novih jedrskih reaktorjev
V okviru nove energetske strategije se Združeno kraljestvo odloča o gradnji osmih novih jedrskih reaktorjih na obstoječih lokacijah; vsako leto po enega do leta 2030. Strategija, katere cilj je povečati energetsko neodvisnost Združenega kraljestva in se spopasti z naraščajočimi cenami elektrike, vključuje tudi načrte za povečanje proizvodnje elektrike iz drugih naravnih virov, kot so veter, vodik in sončna energija.
Vlada je napovedala, da bo ustanovljen nov organ z imenom Great British Nuclear, ki bo okrepil jedrsko zmogljivost Združenega kraljestva, z upanjem, da bo do leta 2050 iz tega vira zagotovljeno oskrba 25 % predvidenega povpraševanja po elektriki.
Po novih vladnih načrtih bi lahko do 95 % električne energije v Združenem kraljestvu do leta 2030 prihajalo iz nizkoogljičnih virov. Ocenjujejo, da je mogoče instalirati do 50 GW vetrnih elektrarn na morju, za kar je Ministrstvo za poslovno, energetsko in industrijsko strategijo (Beis) Združenega kraljestva dejalo, da bi bilo več kot dovolj za napajanje vsakega doma v državi.
Ključne točke nove energetske strategije
Jedrska energija – Vlada namerava zmanjšati odvisnost Združenega kraljestva od nafte in plina z gradnjo osmih novih jedrskih reaktorjev, vključno z dvema v Sizewellu v Suffolku.
Veter – Vlada namerava reformirati zakone o načrtovanju, da bi pospešila odobritve novih vetrnih elektrarn na morju. Za vetrne elektrarne na kopnem želi razviti partnerstva s »podpornimi skupnostmi«, ki želijo gostiti turbine v zameno za zagotavljanja cenejše energije.
Vodik – Cilji za proizvodnjo vodika se podvojijo, da bi zagotovili čistejšo energijo za industrijo, pa tudi za industrijo, transport in morebiti ogrevanje skupnosti.
Sončna energija – Vlada razmišlja o reformi pravil za namestitev sončnih kolektorjev na domove in poslovne zgradbe, da bi do leta 2035 pomagala povečati trenutno sončno zmogljivost do petkrat.
Nafta in plin – Poleti se začenja nov krog izdajanja dovoljenj za projekte v Severnem morju na podlagi tega, da ima proizvodnja plina v Združenem kraljestvu nižji ogljični odtis kot v tujini.
Toplotne črpalke – Za izdelavo britanskih toplotnih črpalk bo vlada namenila 30 milijonov funtov, hkrati bo objavila razpis za pospeševanje naložb v postavitve toplotnih črpalk.
Vir: BBC