Nekdanji direktor Greenpeacea podpira jedrsko energijo
»Jedrska energija je najvarnejša od vseh tehnologij za pridobivanje elektrike, kar jih imamo.« Ta izjava Patricka Moora, nekdanjega direktorja Greenpeacea, v nedavnem intervjuju za NewsNation je v popolnem nasprotju od stališča okoljske organizacije, ki jo je pomagal ustanoviti. Moore je imel intervju potem, ko je Evropski parlament podprl jedrsko energijo in zemeljski plin kot del zelenih tehnologij v taksonomiji Evropske unije. V Greenpeacu so takoj po tej potezi EU napovedali, da bodo pri Evropski komisiji vložil uradno zahtevo za revizijo tega stališča evropskega parlamenta.
Moore se globoko ne strinja z Greenpeacom
Moore je med drugim v intervjuju povedal, da se izrazito ne strinja z Greenpeaceovim protijedrskim stališčem in poudaril, da je v Združenih državah Amerike in Kanadi več kot sto delujočih jedrskih elektrarn – od katerih nobena ni nikoli povzročila poškodb ali smrti zaradi sevanja ali nesreče. Celo dobro znani nesreči na Otoku treh milj in v Fukušimi »nista nikogar poškodovali, niti nikogar ubili zaradi sevanja«. Edina jedrska nesreča, ki je povzročila človeško žrtve, je poudaril, je bila nesreča v Černobilu v Sovjetski zvezi, ki jo je pripisal napačni zasnovi ruskega reaktorja in dodal: »Nobena druga jedrska elektrarna na svetu ni imela takšne vrste jedrske nesreče.«
Patrick Moore
Jedrska energija je alternativa
Moore je za priznanega okoljevarstvenika predstavil nenavadno praktičen pogled na energetske možnosti. »Jedrska energija je tista tehnologija, ki dejansko lahko nadomesti množično uporabo fosilnih goriv. Ne zaradi [ogljikovega dioksida] ali podnebnih sprememb, temveč zato, ker so fosilna goriva dragocena in bi jih morali prihraniti za rešitve, ki jih je mogoče narediti samo s fosilnimi gorivi; na primer letenje letal ali za pogon velikih tovornjakov in velike kmetijske mehanizacije.«
Velik del odpora proti jedrski energiji, pravi Moore, je napačno usmerjena taktika kampanje, ki sega v čas nasprotovanja zelenih hladni vojni. Veterani zgodnjega okoljevarstvenega gibanja so nevarnosti jedrskega orožja prenesli na jedrsko energijo, kar Moore imenuje »kampanje strašenja«, da bi pritegnili podpornike. »To je tako neumno kot združiti jedrsko medicino z jedrskim orožjem,« je dejal. »In najhuje je, da se hecajo iz vseh nas. Jasno vedo, da le veter in sonce ne moreta nadomestiti.
Vir: Nuclear NewsWire
Patrick Moore, rojen v Britanski Kolumbiji, je bil leta 1975 del prvotnega klana Greenpeace, ki je pritegnil svetovno pozornost z gumijastim čolnom in človeško blokado med sovjetsko kitolovsko ladjo in kitom. Kasneje je bil Kanadčan Moore skoraj desetletje predsednik Greenpeace Canada in direktor Greenpeace International. Ko je globalno segrevanje preraslo iz znanstvene teorije v zaskrbljenost javnosti v poznih osemdesetih letih prejšnjega stoletja, je Moore leta 1986 zapustil Greenpeace, da bi okoljski skupnosti dokazal, da pro-jedrsko okoljevarstvo ni oksimoron. Zdaj 60-letni Moore je predsednik Greenspirit Strategies, svetovalnega podjetja za okoljsko politiko v Vancouvru v Britanski Kolumbiji, kjer živi. Veliko svojega časa porabi za spodbujanje okoljevarstvenih skupin, naj opustijo svoj zastareli pristop k neodvisnosti od fosilnih goriv. Večina zelenih namreč verjame, da bi kombinacija sončne in vetrne energije lahko zadostila večino energetskih potreb države, a to seveda ni res.