Čehi so za širitev jedrske elektrarne Dukovany izbrali Korejce
Korejsko podjetje KHNP je oddalo najboljšo ponudbo za izgradnjo dveh jedrskih reaktorjev na lokaciji Dukovany.
Češka se ne igra s svojo energetsko prihodnostjo. Za državo s celinskim podnebjem, ki ima relativno slabe pogoje za obnovljive vire, je bila odločitev za jedrsko energijo jasna.
Češka vlada je gradnjo novih jedrskih elektrarn nedvoumno podprla, pripravili so shemo za zagotovitev financiranja z državno pomočjo in predlog poslali v odobritev v Bruselj. Poleg finančne sheme je vlada postavila jasne kriterije za izbiro ponudnika.
Češki premier Petr Fiala je izbiro pozdravil z močnim sporočilom: "Želimo zagotoviti energetsko varnost za prihodnje generacije," minister za industrijo in trgovino pa je jedrsko energijo označil za "ponos češke proizvodnje energije".
Prvič je v Evropi na razpisu zmagal korejski ponudnik
KHNP se je kot eden najboljših ponudnikov jedrske tehnologije izkazal že v Združenih arabskih emiratih, kjer so zgradili 4 enote jedrske elektrarne Barakah. Posamezen reaktor je pri tem projektu stal 7 milijard evrov, čas gradnje pa je bil 9 let. Gre za veliko boljše rezultate, kot sta jih v zadnjih letih dosegla Westinghouse ali EDF.
Trenutno je za širitev JE Dukovany predvidena cena 7,9 milijarde evrov na enoto. Prvi reaktor naj bi začeli graditi leta 2029, dokončan pa naj bi bil leta 2036, torej v sedmih letih.
Kot je pojasnil češki premier, je bila korejska ponudba boljša po vseh ocenjenih kriterijih. To je najdražji posel v sodobni zgodovini Češke, češka podjetja pa bodo sodelovala pri približno 60 odstotkih gradnje.
Pri tem je pomembno opomniti, da v češkem primeru ne gre za standardni model APR1400, ki ga ima KHNP v Koreji in v Združenih arabskih emiratih, temveč za pomanjšano verzijo APR1000 z manjšo močjo (1000 namesto 1400 MWe).
Podjetje KHNP bo verjetno lahko po zaslugi češke odločitve vzpostavilo dobavne verige znotraj EU in v prihodnje še izboljšalo kakovost svojih ponudb za druge države z nižjo ceno in hitrejšim časom gradnje.
Številne jedrske države v EU se odločajo za izgradnjo novih jedrskih elektrarn. Poleg Češke so se za to odločili še na Poljskem, Madžarskem, Švedskem in Nizozemskem ter v Romuniji, Bolgariji, Franciji in tudi v bližnjih državah zunaj EU - na primer v Ukrajini in Veliki Britaniji.
Veliko število novih naročil bi lahko pomenilo tudi morebitno preobremenitev obstoječih dobavnih verig, zato je vstop novega ponudnika na evropski trg še kako dobrodošel.
Češki izbor je komentiral tudi nekdanji in dolgoletni predsednik uprave NEK Stane Rožman:
Pragmatčno, strokovno in politično čvrsto podprta odločitev. Češka se zaveda energetskih izzivov. Izbrali so trenutno najbolj učinkovitega dobavitelja z odličnimi referencami.
— Rozman Stane (@StaneRozman) July 18, 2024
KHNP je tudi potencialni dobavitelj za JEK2
KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) je največji proizvajalec električne energije v Južni Koreji, specializiran za jedrsko in hidroenergijo. Podjetje upravlja 24 jedrskih reaktorjev, ki proizvajajo približno 30 % nacionalne električne energije.
Podjetje trži dve reaktorski zasnovi APR1000 in APR1400, ki sta obe potencialni izbiri za JEK2.
- APR1400 je relativno velik jedrski reaktor, kar predstavlja izziv za vklop na električno omrežje in zagotavljanje rezerv.
- APR1000 je glede tega nekoliko boljša izbira, a po drugi strani ta reaktorska zasnova nosi riziko, da bi utegnil biti prvi reaktor te vrste, ki bi ga gradili. Poleg manjše proizvodnje je to dodatna grožnja za ekonomiko elektrarne.
Češka izbira APR1000 je dobra novica za ta model jedrskih elektrarn in tako širi verjetno izbiro reaktorja za JEK2 iz treh na štiri zasnove.