Skip to main content

Poskrbimo za stabilno energetsko oskrbo za nas in za prihodnje generacije

V društvu podpornikov jedrske energije JedrskaSI in v Zelenem omrežju študentov verjamemo, da je glede na trenutno znane podatke nova jedrska elektrarna optimalna rešitev za slovensko energetsko neodvisnost, za zmanjšanje ogljičnega odtisa energetskega sektorja, za konkurenčnost gospodarstva in za minimiziranje stroškov uporabnikov. Zeleni prehod bo z jedrsko energijo lažji, hitrejši in cenejši.

02 Oktober 2024

Matjaž Cepuš (Zeleno omrežje študentov) pojasnjuje, zakaj je JEK2 nujen proizvodni vir v slovenskem elektroenergetskem sistemu: "Predstavlja najbolj stabilen vir električne energije, ki deluje pasovno. To pomeni, da je njegova proizvodnja konstantna in je sposoben delovati več kot 90 % časa pri polni moči. Nestanovitni obnovljivi viri energije, kot sta veter in sonce, zaradi spremenljivih vremenskih razmer ne morejo zagotavljati konstantne proizvodnje električne energije in tudi bolj obremenjujejo omrežje."

Tamara Langus (JedrskaSI) dodaja, da "gospodinjstva in podjetja potrebujejo zanesljivo oskrbo z električno energijo, brez izpustov CO2 in brez velikih cenovnih nihanj. Elektroenergetski sistem s 100 % obnovljivimi viri žal ni možen, saj zahteva velik delež plina, uvoza in ogromno vlaganj v omrežje, kar v praksi dokazuje Nemčija. Daleč najboljša rešitev za Slovenijo je zato energetska mešanica z jedrsko energijo."

Združeni podporniki projekta JEK2 opozarjajo, da posvetovalni referendum ne bo pomenil dokončne odločitve o gradnji, ampak bo dal jasen signal, da se na projektu sploh začne resno delati. Prepričani so, da se je projekta JEK2 treba resno lotiti in ga na strokoven način pripeljati do faze, ko bo jasna finančna konstrukcija, vloga države in odločitev investitorja. Napačno bi bilo, da se že vnaprej odpovemo jedrski energiji, ki omogoča razvoj, energetsko varnost in hkrati varuje našo naravo pred pretiranimi posegi. 

Petrisa Čanji Vouri (Zeleno omrežja študentov) pa poudarja, da "morajo biti postopki, financiranje gradnje in sama gradnja popolnoma transparentni. Prav tako spodbujamo Pobudo JEK3 za sofinanciranje s strani zasebnih podjetij, saj verjamemo, da bo tak model financiranja zagotovil večji nadzor nad projektom in nad samim delovanjem."

JedrskaSI spremlja tudi aktivnosti nevladnih organizacij, ki nasprotujejo projektu JEK2. Ugotavljajo, da so te iste organizacije pred tem nasprotovale podaljšanju obratovanja NEK in izgradnji suhega skladišča za izrabljeno jedrsko gorivo. "Njihova komunikacija v vseh primerih temelji na strašenju in zavajanju javnosti. Pozivamo novinarje, da te organizacije prepoznajo kot nasprotnike jedrske energije, ne pa kot okoljevarstvenike, saj njihov aktivizem na tem področju z okoljevarstvom nima nikakršne povezave. Nasprotovanje jedrski energiji onemogoča hkraten napredek in razogljičenje," opozarja Tamara Langus.

Naša družba za razvoj potrebuje energijo. Trajnostni razvoj energetike temelji na uravnoteženi mešanici različnih virov energije. Pomembno je, da je proizvodnja sestavljena iz velikih generatorjev, ki zagotavljajo stabilno proizvodnjo, in iz obnovljivih virov energije, ki omogočajo prilagajanje spremenljivim potrebam. Poskrbimo, da bo naša energetska mešanica ponudila zanesljivo in stabilno oskrbo z energijo za nas in za prihodnje generacije.