Skip to main content

Protijedrski aktivisti nasprotujejo neposredni demokraciji in širijo dezinformacije

Podporniki jedrske energije smo zaskrbljeni nad dezinformacijami, ki jih vztrajno širijo protijedrski aktivisti, v zadnjem času pa spremljamo še poskuse rušenja demokratičnih procesov, ki so jih zahtevali prav oni sami. Ideološko nasprotovanje čistemu in zanesljivemu viru je nestrokovno in škodljivo za družbo. Jedrska energija je koristna in Slovenija jo potrebuje. Kot družba imamo dolžnost, da ustavimo širjenje dezinformacij o jedrski energiji. 

10 Oktober 2024

Kdo je zahteval referendum o JEK2?

Ob intenzivnem nasprotovanju referendumu o JEK2 je treba spomniti, kdo je ta referendum sploh zahteval in zakaj se politika projekta nikoli ni resno lotila. Politično soglasje, da bomo ta energetski objekt potrebovali, je bilo doseženo že leta 2005, referendum pa so leta 2015 najbolj glasno zahtevali nasprotniki jedrske energije in takratna Združena Levica. V Državnem zboru so izrecno zahtevali, da se “zaustavijo vse investicije v drugi blok nuklearke”, dokler ne bo nacionalnega konsenza o tem projektu. 

Nasprotniki so v vmesnem času obrnili ploščo in danes poskušajo izpodbiti legitimnost referenduma, ki je točno tako zastavljen, kot so sami pred slabim desetletjem zahtevali. Danes so njihove zahteve popolnoma drugačne, saj zahtevajo podatke o dobavitelju in financiranju elektrarne, teh podatkov pa se ne da pridobiti brez večletnega dela na projektu. 

Če želimo vedeti natančno finančno konstrukcijo nove nuklearke, mora investitor GEN energija najprej zbrati ponudbe dobaviteljev, za kar na tej točki nima mandata s strani politike. Nova elektrarna na tej točki niti še ni v državnem prostorskem načrtu. JEK2 je v resnici še vedno v prvi fazi načrtovanja.

Posvetovalni referendum tako ne bo pomenil dokončne odločitve o gradnji, ampak bo dal odgovor, ali se na projektu lahko po dvajsetih letih načrtovanja sploh začne resno delati. Napačno bi bilo, da se že vnaprej odpovemo jedrski energiji, ki omogoča razvoj, energetsko varnost in hkrati varuje našo naravo pred pretiranimi posegi. 

Nevladne organizacije, ki danes nasprotujejo referendumu in projektu JEK2, so pred tem nasprotovale podaljšanju obratovanja NEK in izgradnji suhega skladišča za izrabljeno jedrsko gorivo. Njihova komunikacija v vseh primerih temelji na strašenju in zavajanju javnosti. 

Z informacijami proti strašenju

Strašenje pred jedrsko energijo, ki ga spremljamo v klasičnih medijih in na družbenih omrežjih, ne temelji na strokovnih podlagah in je škodljivo za družbo. Tudi zato smo objavili posebno spletno stran, ki neposredno odgovarja na strašenja in dezinformacije, ki jih z oglasi na družbenih omrežjih širi Greenpeace. 

Odgovore na najpogostejše dezinformacije najdete na: Ustavimo dezinformacije o jedrski energiji!

Podporniki jedrske energije ta vir energije podpiramo, ker je to najbolj učinkovit korak k razogljičenju energetike. Hkrati pa jedrska energija zaradi izjemne energijske gostote goriva najmanj posega v okolje. Ni nam vseeno za okolje in podnebje, zato zagovarjamo uporabo jedrske energije.

Kdor nasprotuje jedrski energiji, ne more biti okoljevarstvenik. 

Zakaj JEK2 ni kot TEŠ6?

Eden od pogostih očitkov nasprotnikov jedrske energije je, da je JEK2 podoben TEŠ6, s čimer se ne strinjamo. O projektu JEK2 je znanih že ogromno podatkov, čeprav se postopki še niso niti začeli.

Da se projekt JEK2 upravlja povsem drugače, nam govorijo tudi naslednji argumenti:

  • Mednarodne analize bodo odločilne pri končni izbiri moči, ponudnika in izvajalca JEK2. seveda pa je prej treba investirati v te analize.
  • Dobili bomo zakon o JEK2.
  • Izvajalec bo izbran prek javnega razpisa, česar pri TEŠ6 nismo videli.
  • Odločitev o izvedbi projekta bo sprejeta tik pred izvajanjem del. Predhodno bodo pridobljena dovoljenja in finančna konstrukcija bo zaključena. Šele po vsem tem sledi podpis pogodbe. Tak vrstni red zmanjšuje tveganja ob prehitri odločitvi. 
  • Civilni nadzor je predviden in vnaprej pojasnjen.
  • Že sedaj investitor transparentno objavlja vse podatke in komunicira potek projekta. To napoveduje tudi za prihodnje korake, kar ocenjujemo kot pozitivno. 

Vse te varovalke nam govorijo, da smo na poti k nečemu dobremu. Ali bo projekt dejansko finančno vzdržen, pa bodo pokazala naslednja leta in analize. Želimo si, da bi do teh številk lahko prišli in jih ne bi že vnaprej onemogočili. 

Naša družba za razvoj potrebuje energijo in ta mora biti čista. Trajnostni razvoj energetike temelji na uravnoteženi mešanici različnih virov energije. Pomembno je, da so v proizvodnjo električne energije vključeni tudi veliki generatorji, ki zagotavljajo stabilno oskrbo z električno energijo.