Skip to main content

Biden v Kongresu tudi o jedrski energiji

Strokovna politična javnost je prepričana, da bodo v Bidnovem govoru poudarki na temah, kot so pandemija koronavirusa, mednarodni napetosti zaradi vojne v Ukrajini in notranji ameriški politični razdeljenosti. Toda v govoru ameriškega predsednika ima vlogo tudi jedrska energija.

28 Februar 2022

Glavne teme govora

Ve se že, da bo velik poudarek med drugim o podnebnih spremembah. Biden je že večkrat poudaril, da če Združene države mislijo resno glede dekarbonizacije, bi morala biti jedrska energija osrednja točka delovanja vsake ameriške administracije na čelu s predsednikom.

Analitiki poudarjajo, da bo tematika o podnebnih spremembah neločljivo povezana z javnim zdravjem, gospodarsko klimo in ekstremnimi vremenskimi razmerami v ZDA. Po podatkih ameriške vesoljske agencije (​​NASA) "učinki globalnega segrevanja, ki ga povzroča človek, in se dogajajo zdaj, so nepopravljivi v časovnem merilu ljudi, ki živijo danes, in se bodo v prihodnjih desetletjih še poslabšali. Posledice današnjega delovanja človeka bodo morale sanirati generacije zanamcev."

Poudarki govora o jedrski energiji

Biden bo predvidoma v središče svojega govora in poziva k ukrepanju glede podnebnih sprememb postavil čisti vir energije, ki zagotavlja več kot polovico naše energije brez ogljika: jedrsko energijo. Reaktorji, ki trenutno delujejo, so na voljo 24 ur na dan, 7 dni v tednu, 365 dni v letu in zagotavljajo čisto, cenovno dostopno in zanesljivo energijo mestom po Združenih državah, piše v Bidnovem govoru.

V Bidnovem govoru med drugim predvidoma piše: "Naslednja generacija jedrske energije je pripravljena graditi na zapuščini obstoječe tehnologije in preklopiti naše električno omrežje na čisto energijo. Napredni reaktorji bodo manjši, enostavnejši in varnejši. Zasnovani bodo tako, da bodo vsestranski v uporabi in prilagodljivi po velikosti."

Države po vsem svetu – Poljska, Kitajska in Francija, če naštejemo le nekatere – za hiter in cenovno ugoden prehod na brezogljično tehnologijo potrebujejo več jedrske energije. Tudi v Ameriki se zvezne države pri energetskih vprašanjih približujejo ogljični ničli. Ameriška zvezna država Zahodna Virginija je odpravila svojo desetletja staro jedrsko prepoved – do zvezne države Tennessee, ki dela na dolgoročni jedrski strategiji.

Bidnova administracija je s svojo zgodovinsko usmeritvijo in finančno podporo jedrski energiji v infrastrukturnem paketu jasno nakazala smer razvoja naslednjih generacij. In v kongresu bo prav podpora in razvoj jedrske energije tudi točka poenotenja obeh ameriških političnih polov – demokratov in republikancev.

Vir: www.nei.org

 

Za ameriškega predsednika Bidna bo v govoru ključnega pomena, da nadgradi svoje zaveze za dekarbonizacijo, saj "zmanjšanje toplogrednih izpustov pomeni manj uničujočih dolgoročnih učinkov, kot so ogrožen dostop do hrane in pitne vode, pogosti intenzivni vročinski valovi in poplave, izguba biotske raznovrstnosti in razraščanje bolezni, povezane z vremenskimi spremembami. Ta kriza zahteva veliko medijsko pozornost, zasebne in javne naložbe ter politično sodelovanje, v veliki meri pa je odvisna od naše sposobnosti zmanjšanja emisij ogljika."