Video: Preskus armiranega betona z lovcem Phantom F-4
Že leta 1988 je ameriška vlada želela preveriti, kako vzdržljiv je armirani beton, enak material, uporabljen pri gradnji zadrževalnega hrama jedrskih reaktorjev. To so naredili s takoimenovanim živim preskusom, ki so ga načrtovali eno leto. Odločili so se, da bodo na raketne tirnice namestili odsluženo taktično lovsko letalo F4 Phantom in ga s hitrostjo skoraj 800 km/h pognali neposredno v oviro. Ta ovira je bila seveda iz enakega železobetonskega materiala in iste debeline kot ščit jedrske elektrarne.
Rezultat preskusa z neposrednim trkom vojaškega letala je pričakovan: betonski blok je z manjšimi in za varnost nepomembnimi praskami ostal povsem nepoškodovan. Letalo ni bilo napolnjeno z gorivom, temveč z vodo, da je bila simulacija hitrosti in teže letala identična tisti, ki bi se lahko zgodila v praksi. Preskus seveda ni upošteval nevarnosti, ki bi nastala zaradi požara ob takem trku, temveč zgolj kinetično energijo, ki se ob trku sprosti, ter posledice za material – armirani beton.
Edini deli, ki so ostali nedotaknjeni, so bili manjši deli letalskega krila, ki je v celoti zgrešil cilj.
Najgloblja udrtina na betonskem bloku je bila 60 mm. Povzročena strukturna poškodba je bila le praska, sila udarca pa je blok prestavila za 1,82 m v smer gibanja letala. Ob udarcu je nastal visokoenergetski udar z izmerjeno silo pospeška več kot 700 G.
Posnetek tega poskusa si lahko ogledate spodaj: