Jedrska elektrarna Černobil ni v nevarnosti
Po zagotovilih strokovnjakov ni nevarnosti, potem ko je izpadel edini zunanji vir električnega napajanja za jedrsko elektrarno v Černobilu. Vsi reaktorji v elektrarni so bili zaustavljeni pred letom 2000. Po zaustavitvi so izpraznili sredice vseh treh nepoškodovanih reaktorjev. Gorivo iz teh sredic so prestavili v mokro skladišče izrabljenega jedrskega goriva. Ker v sredicah reaktorjev jedrske elektrarne v Černobilu ni več goriva, ne more priti do taljenja sredice in zato ni tveganja, da bi se jedro talilo.
Jedrsko gorivo po tem, ko pride iz reaktorjev, še več let oddaja toploto, zato mora ostati v vodi in se ohlajati. Že v petih letih se zaradi naravnega radioaktivnega razpada količina oddane toplote toliko zmanjša, da gorivo ne potrebuje več hlajenja v vodi in se lahko prestavi v suho skladišče. V Černobilu se gorivo hladi že več kot 20 let. Zato aktivno hlajenje goriva z vodo, kjer potrebujemo črpalke za ohlajanje, sploh ni potrebno, saj izrabljeno gorivo v bazenih proizvaja zelo malo toplote.
Pravi problem v Černobilu je, da je tam že od 24. februarja ujetih 210 operaterjev. Nimajo možnosti, da bi jih zamenjala druga ekipa. Električno napajanje celotne lokacije trenutno poganjajo dizel generatorji, ki pa imajo omejeno količino goriva.
Dogodek spremljajo vsi jedrski regulatorji, na prvem mestu Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) ter tudi vse ostale pristojne evropske institucije. Slovenska uprava za jedrsko varnost kot članica Združenja zahodno-evropskih jedrskih regulatorjev (WENRA) sodeluje pri pripravi podrobnejše strokovne ocene morebitnih posledic, ki bi lahko sledile popolni izgubi električnega napajanja v jedrski elektrarni Černobil. Dogodek spremlja tudi strokovna skupina uprave za jedrsko varnost, ki bo javnost sproti obveščala o nadaljnjem dogajanju.
Vir: IAEA, gov.si